מומחה ברפואת אף אוזן גרון וכירורגיית ראש צוואר

ציסטה בבלוטת התריס

מהן ציסטות בבלוטת התריס?

ציסטות של בלוטת התריס הן קשריות בבלוטת התריס מוגדלות גם על חשבון חלק נוזלי. הן עשויות להיות קטנות (פחות מ-1 ס"מ) או גדולות למדי, ולעיתים מופיעות במהירות רבה יחסית. הציסטה מכילה נוזל בהגדרה, ועל כן קשריות ציסטיות לחלוטין של בלוטת התריס המכילות אך ורק נוזל, הן שפירות בכל המקרים. במרבית הפעמים הציסטות של בלוטת התריס מורכבות יותר, ומכילות הן רכיב מוצק והן רכיב נוזלי. לציסטות אלה כינויים כגון ציסטה מורכבת, קשרית מעורבת ועוד. ציסטות מורכבות, כמו כל גוש בבלוטת התריס, צריכות לעבור הערכה על ידי מומחה לאולטרסאונד של בלוטת התריס וגם בדיקה ציטולוגית (נטילת חומר במחט ובחינתו תחת מיקרוסקופ על ידי ציטולוג), במידה והציסטה עונה על קריטריונים מסוימים לביופסיה או דגימת תאים מתוכה. כאשר דוגמים תאים (נטילת ביופסיה במחט, FNA ) יש לוודא נטילת חומר מהחלק הרקמתי , מאחר ובנוזל לרוב ריכוז התאים נמוך מאוד.

קשרית ציסטית יכולה להישאר באותו הגודל (יציבה), וגם עשויה להצטמצם בגודלה או להתרחב, כפי שקורה לעיתים במקרים של דימום בתוך הציסטה. ציסטות המתרחבות במהירות יכולות לגרום לתסמינים כגון גוש בולט בצוואר, כאבים, קושי בבליעה ולעיתים רחוקות שינויים בקול כגון צרידות. רזולוציה (היעלמות) ספונטנית של ציסטה בבלוטת התריס היא נדירה, אך עשויה להתרחש בעד 15% מהמקרים.

האם יש קשר בין ציסטה בבלוטת התריס לממאירות?

כשמדובר בציסטות המלאות נוזל, ישנו סיכון נמוך בהרבה לאבחנה של סרטן בלוטת התריס בהשוואה לציסטות המכילות רכיבים מוצקים. אבחון של קשרית ציסטית בבלוטת התריס מתבצעת בבדיקת אולטרסאונד, ומקבלת אישור בביופסיית מחט עדינה בה מתקבל נוזל הנשאב מתוך הציסטה. יש לדגום בשאיבה את רוב הציסטות הגדולות או הציסטות המורכבות עם מחט עדינה כדי לשלול אפשרות של ממאירות. כשמדובר בציסטות מורכבות, יש צורך בביופסיית מחט מונחית אולטרה-סאונד כדי להבטיח שחומר הביופסיה יכיל גם תאים ולא רק נוזל מהציסטה. רק תאים אלו הנלקחים מהרכיב המוצק, יספקו את המידע הדרוש על מנת לקבוע אם הקשרית הציסטית מדאיגה או לא.

בציסטות מורכבות, נראה שישנה התאמה בין הסיכון לממאירות לבין הדרגה בה הקשרית מכילה רכיבים מוצקים. לקשריות ציסטיות המכילות לפחות 50% רקמה מוצקה, יש סיכון לממאירות הדומה לסיכון בגושים מוצקים לחלוטין בגודל שווה. לצד זאת, בקשריות ציסטיות ברובן, עם רכיב מוצק מינורי ישנו סיכון נמוך בהרבה לממאירות של בלוטת התריס, בדרך כלל פחות מ-5%.

מהי הגישה הטיפולית בציסטות בבלוטת התריס?

ישנן מספר גישות טיפוליות לקשריות ציסטיות לחלוטין כתלות בגודלן ובקיום תסמינים נלווים. בדרך כלל, מקובל לנהל מעקב אחר ציסטות טהורות הקטנות מ-3 ס"מ, ולנטר אותן לשינויים. גישות אלטרנטיביות עבור ציסטות בבלוטת התריס כוללות שאיבה של הציסטה והזלפה של אתנול או גישות אבלטיביות (משמע, של הסרה. הרס) אחרות. עצם השאיבה של הציסטות בבלוטת התריס אינה יעילה, כיוון שבמקרים רבים (50-90%) ישנה חזרה מהירה מאוד של נוזל הציסטה. ניתוח בבלוטת התריס מסיר ביעילות ציסטות, אך אינו טיפול הבחירה, אלא אם קיימות מספר ציסטות גדולות בבלוטת התריס שהפכו בולטות, או שהציסטות מובילות לתסמינים נלווים.

 

 

 

 

 

 

גלילה לראש העמוד